متلب چیست
11
فوریه

نرم افزارمتلب چیست و توضیح کاربردهای نرم افزار متلب Matlab

اگر می خواهی بدانید نرم افزار متلب چیست و این نرم افزار چه کابردهایی دارد با ما در این مقاله همراه باشید .

نرم افزار متلب یک زبان برنامه نویسی سطح بالا می باشد که به طور خاص برای مهندسان و دانشمندان طراحی شده است . در واقع matlb مخفف عبارت Matrix (ماتریس) و Laboratory (آزمایشگاه) هست که به معنی آزمایشگاه ماتریس می باشد .

نرم افزار متلب زبانی مبتنی بر ماتریس می باشد که بهترین زبان برای بیان محاسبات ریاضی است و از این روست که توسعه دهنده این نرم افزار اشاره می کند که مخصوص مهندسان و دانشمندان طراحی شده است .

کاربردهای عمومی نرم افزار متلب چیست

  • ریاضی و محاسبات
  • توسعه الگوریتم
  • مدل سازی ، شبیه سازی و نمونه سازی اولیه
  • پردازش سیگنال
  • پردازش تصاویر و فیلم ها
  • انجام امور مالی و محاسباتی
  • تجزیه و تحلیل داده ها و اکتشاف و تجسم
  • گرافیک علمی و مهندسی
  • توسعه برنامه ، از جمله ساخت رابط کاربر گرافیکی

یادگیری متلب چه کمکی به ما می کند ؟

زبان برنامه نویسی متلب در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی محسوب می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . با کمک توابع پیش فرضی که نرم افزار متلب به شما ارائه می کند می توانید پیچیده ترین محاسابات را انجام دهید .

شما به کمک نرم افزار متلب می توانید توابعی متناسب با نیاز خود تعریف کنید تا محاسبات مورد نظر شما را انجام دهد . می توانید با کمک متلب دیاگرام های گرافیکی طراحی کنید و این دیاگرام های گرافیکی میتوانند در تجزیه و تحلیل های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد .

با ورود نرم افزار متلب به عرصه تکنولوژی بسیاری از محاسبات پیچیده ای که سابق بر این به صورت دستی انجام میشد دیگر به صورت سیستمی انجام میشود . انجام محاسبات دستی باعث میشد خطاهای انسانی افزایش یابد و نتیجه ی حاصل شده از تحقیق در بعضی موارد زیاد مطلوب نبود . این مشکلات باعث شده تا نرم افزازی طراحی شود که خطاهای انسانی را تا حد ممکن کاهش دهد . به همین دلیل نرم افزار متلب طراحی شد .

با وجود نرم افزار متلب هرگونه محاسباتی داشته باشید به هر اندازه پیچیده باشد این نرم افزار به سادگی برای شما انجام خواهد داد .

دیاگرام در متلب

کاربرد نرم افزار متلب در صنایع

در حال حاضر نرم افزار متلب در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد . هر صنعتی که نیاز به تجزیه و تحلیل دارند از نرم افزار متلب استفاده خواهند کرد . باتوجه به اینکه تجزیه و تحلیل داده های اطلاعاتی شرکت ها و سازمان ها یکی از ارکان اصلی و راهبردی می باشد ، استفاده از نرم افزار متلب بسیار کاربرد خواهد داشت و می توانند به کمک این نرم افزار تجزیه و تحلیل های دقیق روی داده ها و اطلاعات خود داشته باشند .

اگر در زمینه انجام پروژه متلب نیاز به کمک دارید حتما به لینک مربوطه سربزنید .

بخش های مختلف نرم افزار متلب چیست Matlab

زبان برنامه نویسی متلب

نرم افزار متلب از زبان سطح بالای ماتریسی بهره می برد که همانطور قبلا هم اشاره کردیم یه زبان شی گرا می باشد که با کمک این قابلیت می توان برنامه های ساده و بسیار پیچیده را طراحی کرد .

محیط کاری

شامل امکانات و ابزارهای می باشد که شما یا به عنوان کاربر نرم افزار متلب یا برنامه نویس متلب با این ابزارها و امکانات در تعامل هستید تا بتوانید نیاز های خود را برطرف کنید . این ابزارها به شما کمک می کند متغییرهای خود را مدیریت کنید و یا فضای کاری خود را توسعه دهید و هر تعداد فایل نیاز دارید ایجاد کنید . همچنین این محیط به شما کمک خواهد کرد تا خطاهای احتمالی در حین کد نویسی را بررسی کنید و بتوانید آن ها را برطرف کنید .

محیط گرافیکی متلب

بخشی هست که شا مل کدهای سطح بالا برای ترسیم اجزای گرافیکی با توجه به داده هایی است که تعریف کرده ایم . همچنین از این بخش برای پردازش تصاویر ، انیمیشن و کارهای گرافیکی استفاده می شود . و با کمک این محیط می توانید ظاهر گرافیکی نرم افزار خود را به دلخواه خود سفارشی کنید .

کتابخانه توابع ریاضی متلب

شامل مجموعه ای از الگوریتم‌های محاسباتی از قبیل تابع های پایه مانند سینوس، کسینوس و همچنین توابع پیچیده تری همانند ماتریس معکوس، مقادیر ویژه ماتریس و تبدیل فوریه سریع می باشد .

رابط برنامه‌های کاربردی متلب (API)

شامل کتاب خانی می باشد که به شما امکان نوشتن برنامه هایی نظیر فرترن و C را با نرم افزار متلب را فراهم می آورد . از امکانات دیگر این رابط کاربردی متلب API فراخوانی روال از متلب ، فراخوانی متلب به عنوان موتور محاسباتی و همچنین امکان خواندن و نوشتن به فایل های mat را می توان نام برد .

مزایا و معایب نرم افزار متلب

مزایا نرم افزار متلب

یکی از ویژگی های بارز نرم افزار متلب محیط کاربر پسند آن می باشد که باعث میشود کاربر و همچنین برنامه نویس به راحتی با آن ارتباط گرفته و وارد فعالیت و تعامل شود .

پشتیبانی از بیشتر سیستم عامل ها : این ویژگی بسیار حائز اهمیت است چرا که ممکن است به دلایلی مجبور به تغییر سیستم عامل خود باشید و می توانید با خیال راحت سیستم عامل خود را تغییر دهید و همچنان از کاربرد نرم افزار متلب بهره مند شوید . این نرم افزار از سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و مکیناژش پشتیبانی می کند .

نرم افزار متلب شامل بسیار کتابخانه ها و توابع از پیش تعریف شده می باشد که کار محاسبات و تحلیل های شما را بسیار ساده میکند و بسیاری از محاسبات خود را می توانید با همین توابع انجام دهید .

معایب نرم افزار متلب

اساسی ترین مشکل و معایب نرم افزار متلب را میتوان زبان مفسری آن دانست چراکه تحت این شرایط سرعت پایین تری نسبت به زبان های کامپایلری خواهد داشت . البته تا حدی می توان این مشکل را کم رنگ تر کرد . کافی است با کمی تحقیق و کسب دانش نسبت به این نرم افزار در شناخت درست ساختار برنامه متلب و استفاده از کامپایلر خود متلب برای کامپایل کردن برنامه نهایی قبل از توزیع برنامه این مشکل را برطرف کرد .

ایراد بعدی که شاید در ایران به دلیل عدم رعایت قانون کپی رایت چندان اهمیت نداشته باشد ، هزینه بسیار بالای این نرم افزار در مقایسه با دیگر نرم افزارهای رقیب مانند کامپایلر C و یا فرترن باشد . که این امر باعثت میشود انتخاب مناسبی برای کسب و کارها نباشد .